ETR - Informacja o Kuźni w tekście łatwym do czytania
473 kB
Kuźnia powstała w dzielnicy Mistrzejowice w 1973 roku, kiedy Spółdzielnia Mieszkaniowa Hutnik przekazała Zakładowemu Domowi Kultury Huty im. Lenina pawilon na osiedlu Złotego Wieku 14 w ramach jej działalności. ZDK HiL był w tym czasie największą instytucją kultury w Nowej Hucie – z ośmioma klubami i siecią bibliotek.
Oficjalna działalność Kuźni rozpoczęła się w 1974 roku. Od początku klub był wielofunkcyjną placówką kultury, z programem skierowanym do ok. 30-tysięcznej młodej społeczności Mistrzejowic. Pierwszym kierownikiem Kuźni była animatorka kultury Danuta Szymońska.
Głównym założeniem programu była integracja tworzącej się mistrzejowickiej społeczności, realizowana poprzez liczne spotkania tematyczne, koncerty, imprezy plenerowe, giełdy i zabawy. Nacisk położono na upowszechnianie muzyki, filmu, teatru, książki i czytelnictwa.
Wraz z rozpoczęciem działalności klubu powstała Biblioteka i profesjonalna Galeria „m” z wiodącym cyklem wystawienniczym „Z mistrzejowickich pracowni”. W Kuźni wystawiali swoje prace m.in. Allan Rzepka, Danuta i Witold Urbanowiczowie, Jan Chrząszcz, Maria i Stanisław Walczakowie, Marek Bieleń. Od 1976 roku działały w niej dwa Dyskusyjne Kluby Filmowe, w których prelegentami byli znani krakowscy filmoznawcy m.in. M. Malatyńska, J. Armata, Z. Hołdys. W 1978 roku Halina i Jerzy Ridanowie założyli „Teatrzyk dziecięcy ABC”, działały tutaj także pracownie i sekcje zainteresowań, m.in. fotograficzna, muzyczna, plastyczna, brydżowa, taneczna. Przez wiele lat prowadzono cykl „Niedziela z bajką”, który gromadził w klubie dzieci z rodzicami na spektaklach Teatru Rabcio z Rabki, Teatru Banialuka z Bielska-Białej czy krakowskiej Groteski.
W 1995 roku Ośrodek Kultury Norwida wraz z Kuźnią, jako filią, stał się miejską instytucją kultury finansowaną przez Gminę Kraków. Program Klubu Kuźnia na przestrzeni lat zmieniał się zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami środowiska lokalnego – Mistrzejowice się rozrastają, przybywa mieszkańców, zmienia się otaczający nas świat i potrzeby odbiorców.
W ofercie klubu są zajęcia z zakresu kultury, edukacji i rekreacji dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Biblioteka nadal prowadzi działalność, organizuje spotkania literackie, Dyskusyjne Kluby Książki, tworzy wyjątkowy księgozbiór.
W Galerii „m” prowadzona jest działalność wystawiennicza i edukacyjna, wspierająca twórczość profesjonalną i amatorską, odbywają się wernisaże i towarzyszące wystawom spotkania.
Kuźnia jest także miejscem spotkań działającej już od ponad czterdziestu lat grupy poetyckiej Sylaba, którą prowadzili Elżbieta Zechenter-Spławińska, Michał Zabłocki, a od dwóch lat robi to znakomity krakowski poeta Krzysztof Lisowski. Sylabowicze mogliby napisać swoją historię naszej instytucji.
Pasjonaci kina przez kilka lat mieli możliwość uczestniczenia w plenerowych pokazach filmowych Kina pod chmurką, w ramach projektów Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa, a dla melomanów od 2012 roku organizowane są Koncerty Mistrzejowickie, których pomysłodawczynią i organizatorką była przez wiele lat Wiesława Wykurz, długoletnia Dyrektor ds. merytorycznych Ośrodka Kultury Norwida. Nawet w czasie pandemii można było oglądać koncerty – online zagrali m.in. Lidia Jazgar, Bohater, Big Band Dobczyce, Bordo Bordo.
Kuźnia nadal realizuje Koncerty Mistrzejowickie, dzięki życzliwości Parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego i pomocy Rady Dzielnicy XV. Koncerty odbywają się w Kościele na os. Tysiąclecia 86. Ich celem jest upowszechnianie wśród lokalnej, nowohuckiej publiczności muzyki poważnej i sakralnej. Koncerty są wzbogaceniem oferty kulturalnej i tworzą możliwość bezpłatnego udziału w wartościowych i znaczących wydarzeniach. Niezmiennie cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców i mieszkanek dzielnicy.
Dla dzieci Kuźnia ma w ofercie cykl koncertów Z muzyką przez wieki – audycji muzycznych, które odbywają się raz w miesiącu we współpracy z Filharmonią Krakowską i są skierowane dla grup zorganizowanych.
Klub blisko współpracuje z organizacjami społecznymi i edukacyjnymi działającymi na rzecz dzielnicy, prowadzi działania edukacyjne i popularyzatorskie dotyczące historii, kultury i sztuki Mistrzejowic.
Dzięki działaniom Klubu Kuźnia powstał Mistrzejowcki Szlak Kulturowy. Ideą projektu było stworzenie szlaku kulturowego w oparciu o potencjał Mistrzejowic XV Dzielnicy Krakowa, jej historii i dziedzictwa kulturowego. Szlak został wyznaczony, a informacje o nim i obiektach, które zostały wpisane w szlak, są dostępne w formie ulotki. Opracowanie szlaku poprzedziły wyprawy po dzielnicy, wykłady z historii, tradycji i dziedzictwa kulturowego Mistrzejowic oraz konsultacje dotyczące zagadnień związanych z metodologią tworzenia szlaków kulturowych.
Współtwórcami szlaku byli także: Towarzystwo Ratowania Kultury w Nowej Hucie, Rada Dzielnicy XV Mistrzejowice. Projekt był realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Szlak plenerowych rzeźb i instalacji nowohuckich to drugi ze współtworzonych przez Klub Kuźnia szlaków kulturowych na terenie Nowej Huty, rozumianej jako pięć tzw. dzielnic nowohuckich Miasta Krakowa: XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, XVI Bieńczyce, XVII Wzgórza Krzesławickie, XVIII Nowa Huta. Powstał w ramach projektu o tej samej nazwie, zrealizowanego w 2018 r. przez Towarzystwo Ratowania Kultury w Nowej Hucie i Ośrodek Kultury Norwida, dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Krakowa. Projekt obejmował część badawczą (kwerenda, mapowanie – identyfikacja zasobu, opis historyczny i artystyczny poszczególnych dzieł wraz z kontekstem), część koncepcyjną (wytyczenie szlaku oraz przygotowanie materiałów) oraz część animacyjną (wystawa fotograficzna, trzy spacery szlakiem rzeźb). Wydany został ponadto dwujęzyczny (wersja polska i angielska) przewodnik w formie folderu, a powstałe materiały stanowić mogą bazę do dalszych opracowań i działań.
Tematyka nowohucka ma w działalności Kuźni ogromne znaczenie, stąd realizacja Znaków kultury – nowohuckich opowieści, czyliprojektu odkrywającego ważne, atrakcyjne, a dotychczas niedoceniane i nieznane, aspekty kulturotwórcze w Nowej Hucie – od czasów powstawania miasta do współczesności. Artystyczny ferment twórczy, nowatorskie rozwiązania architektoniczne i dorobek kulturowy Nowej Huty od czasów PRL-u ukazano poprzez filmowe opowieści. W realizacji projektu wzięli udział historycy, historycy sztuki, architekci. Filmy wyreżyserował Krzysztof Ridan. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.
Filmy można obejrzeć: https://www.facebook.com/znakikultury
Zielone Mistrzejowice – program kulturalny realizowany podczas letnich tygodni 2021 r. w Klubie Kuźnia doczekał się kontynuacji. Dzięki wsparciu Miasta Krakowa w 2023 roku będzie realizowany cykl warsztatów i wydarzeń, które mają na celu ukazywanie bogactwa naturalnego Dzielnicy XV Mistrzejowice i uwrażliwianie na zjawiska zachodzące w najbliższym otoczeniu. Proponując różnego rodzaju aktywności, działając wraz z lokalną społecznością, chcemy inspirować do aktywnego odkrywania, poznawania i doświadczania natury. Program Zielonych Mistrzejowic jest bardzo różnorodny i bogaty, skierowany różnych grup odbiorców.
W 2023 roku dzięki współpracy z Hutą Jazzu, Radą Dzielnicy XV Mistrzejowice, Trifoparkiem, MDK im. A. Bursy w Klubie Kuźnia jest realizowany projekt Muzyka dookoła świata – wyjątkowy cykl muzycznych spotkań, podczas których aż do grudnia 2023 r. będzie wiele okazji, by poznać wybitnych muzyków pochodzących z odległych regionów świata, a także tych mieszkających w Polsce i polskich artystów. Poznamy muzykę, kulturę, zwyczaje, usłyszymy ciekawe instrumenty, anegdoty i ciekawostki. W Kuźni gościli dotychczas m.in. Wassim Ibrahim, Adeb Chamoun, Luis Nubiola i Joachim Mencel. Maciej Trifonidis, który jest autorem koncepcji cyklu, organizuje wydarzenia i prowadzi rozmowy z gośćmi, przygotowuje kolejne koncerty.
W Klubie Kuźnia prowadzi działalność Mistrzejowicki Klub Rodziców z dziećmi do lat 3., stanowiący otwartą przestrzeń dla rodziców z małymi dziećmi, poszukujących miejsc przyjaznych, w których można się spotkać, wspólnie pobyć, wymienić doświadczeniami, a także dowiedzieć się, jak bezpiecznie, zdrowo wychowywać dzieci, jak dbać o ich oraz własny rozwój. W każdą środę miesiąca i w wybrane poniedziałki i piątki odbywają się spotkania ze specjalistami, warsztaty, zajęcia, a w wybraną sobotę miesiąca organizowane są spotkania w Rodzinkowie. Dla najstarszych prowadzona jest edukacja komputerowo-internetowa w ramach Mistrzejowickiego Komputerowego Klubu Seniora.
W Klubie Kuźnia odbywają się spotkania Teatru Hej Hoł!, Krakowskiej Sieci Fantastyki, Akademii Młodego Plastyka, warsztaty plastyczne i recyklingowe, zajęcia taneczne i ruchowe dla dzieci i młodzieży (balet, cheerleaders, Hip-Hop, Ju Jitsu). Nie brakuje oferty dla dorosłych i seniorów, od relaksu i ćwiczeń dla ciała poczynając (pilates, Spine Corrector, reformer, joga, gimnastyka dla seniorów, Taiji Chen, sztuki walki) przez zajęcia edukacyjne, Rękodzielnię czy spotkania brydżowe. Można nauczyć się języka angielskiego i grać na fortepianie. Zapraszamy!